Sesja noworodkowa – zasady

Sesja noworodkowa cechuje się własną, odrębną specyfiką, w której najważniejsze jest bezpieczeństwo maluszka. 

Sesja zdjęciowa dla noworodków – cechy i zasady

Sesja fotograficzna noworodka jest jedyną okazją w życiu, by udokumentować naszą idealną pociechę w pierwszych momentach jej życia. To początek historii Twojego dziecka, które już nigdy nie będzie wyglądało tak, jak w ciągu pierwszych tygodni swojego życia. Jednak są rzeczy, które mogą pójść źle, jeżeli nie będziemy współpracować z odpowiednim specjalistą. Jakie są cechy i zasady obowiązujące na dobrze wykonanej sesji zdjęciowej dla noworodków?

Sesję zdjęciową dla noworodków powinien wykonać specjalista

Dla bezpieczeństwa naszego niemowlęcia powinniśmy zatrudnić kogoś, kto specjalizuje się w tym typie fotografii. Zwłaszcza jeżeli interesują nas efektowne pozy i rekwizyty. Fotografowie, którzy specjalizują się w portretowaniu maluchów powinni mieć na swoich stronach internetowych galerie zdjęć pokazujące ich doświadczenie.

Warto dowiedzieć się czy dany specjalista ma referencje lub zatrudnić kogoś z polecenia. Mówimy w końcu o naszym dziecku. Zdjęcia mogą być wspaniałą pamiątką na całe życie, ale równocześnie na sesji zdjęciowej z osobą niedoświadczoną mogą zdarzyć się wypadki, które będą nas kosztować dużo stresu. Dobry fotograf poinstruuje nas jak przygotować się do tego wydarzenia i spokojnie odpowie nam na wszystkie pytania.

dziecko

Jakie zasady obowiązują na sesji zdjęciowej dla noworodków?

Przede wszystkim sesja zdjęciowa musi być wykonana w bezpiecznym środowisku. Idealnym rozwiązaniem jest przeprowadzenie jej w naszym domu. Wtedy nie musimy przewozić naszej pociechy i stresować jej podróżą. Dzięki temu mamy też wszystko czego będziemy ewentualnie potrzebować. W takich sytuacjach profesjonalny fotograf powinien przywieźć wszystko czego będzie potrzebował ze sobą – stroje, dekoracje i oczywiście aparat.

Noworodki nie są w stanie regulować temperatury ciała, więc miejsce w którym będą wykonywane zdjęcia powinno być ciepłe. Jeżeli zdjęcia są wykonywane w naszym domu to specjalista powinien nas uprzedzić, by mieszkanie było nagrzane do wyższej temperatury. Można również wykorzystać dodatkowe grzejniki pod warunkiem, że nie będą umieszczone zbyt blisko dziecka. Zawsze należy uważnie obserwować maluchy podczas sesji. Jeżeli widzimy oznaki, że jest mu zbyt zimno – skóra staje się niebieskawa, purpurowa, plamista lub cętkowana – lub jest mu zbyt gorąco – zaczerwieniona skóra, która jest gorąca w dotyku – powinniśmy odpowiednio dostosować temperaturę.

dziecko

Nieprawidłowe ustawianie noworodka może skutkować wieloma urazami. Może doprowadzić do przemieszczenia bioder, ramion czy łokci w wyniku ciągnięcia maluszka za nogi i ręce. Oczywiste jest, że chcemy tego za wszelką cenę uniknąć i specjaliści wykonają efektowne zdjęcia bez narażania dziecka na jakiekolwiek ryzyko. By uniknąć tego typu urazów należy wykorzystywać bezpieczne rekwizyty i dostosować się do naturalnego rytmu bobasa. Pozwalamy mu samemu układać się w najsłodsze pozycje.

Wiele zdjęć ostateczny kształt otrzymuje podczas obróbki. Należy unikać sytuacji, kiedy niemowlę jest zawieszone w powietrzu, samodzielnie trzyma podbródek lub jest trzymane w niewygodnej pozycji, na dużej wysokości przez rodziców. Po wykonaniu pięknej fotografii w bezpieczny sposób można popracować nad jej kompozycją w profesjonalnych programach do obróbki graficznej.

Jeżeli chcemy mieć pewność, że cały proces będzie przebiegał spokojnie, bez stresu i w bezpieczny sposób, nasz fotograf musi być przygotowany na to, że zdjęcia mogą potrwać tak długo, jak będzie trzeba. Pośpiech sprzyja jedynie błędom. Zdjęcia noworodków powinno się wykonywać pomiędzy 5 a 14 dniem życia. W tym czasie przesypia ono większość dnia i najłatwiej wykonać idealne ujęcie.

Piękne zdjęcia możemy uzyskać dzięki współpracy z profesjonalnym fotografem Dorotą Pawluk.