Pomysłowe fotografowanie rodzeństwa

Posiadanie rodzeństwa to wspaniała sprawa i zdecydowanie warto jest posiadać pamiątki po tym, jak dzieci są jeszcze małe i urocze. Jest to nie tylko pamiątka dla samych rodziców, ale także dla rodzeństwa, które po latach będzie wspominać swoje dzieciństwo.

Warto więc by było, aby fotografie dzieci były pomysłowe i dobrej jakości. Jakie jednak warunki potrzebne są, aby złapać tę ulotną radość i beztroskę, która tak charakteryzuje dzieci? Czy fotograf powinien mieć pewne cechy, które umożliwią mu pracę z dziećmi?

Jak ustawić dzieci do zdjęć?

Aby zdjęcia kochającego się rodzeństwa były naprawdę urocze, to dzieci muszą zostać odpowiednio ustawione. Oczywiście, w przypadku bardzo małych dzieci (w tym noworodków), nie jest to żaden problem, jednak większe dzieci są bardzo ciekawe i nie zawsze potrafią odnaleźć się w nowej sytuacji. Jak w takim razie ustawić dzieci, aby non-stop się nie wierciły i aby zdjęcia wyszły bardzo dobrze.

Dzieci

Przede wszystkim ważne jest to, aby fotograf, który zajmuje się robieniem zdjęć dzieciom, miał odpowiednie podejście do dzieci. Oczywiści powinien być osobą, która jest cierpliwa i lubi dzieci. Ale to nie tylko od fotografa zależy, czy dziecko ustawi się do zdjęcia we właściwy sposób.

Taka sesja jak najbardziej powinna być wykonana w obecności chociaż jednego rodzica. To mama lub tata znają najlepiej swoje dziecko i wiedzą co jest dla niego dobre. Wiedzą, jak zachęcić swoje dzieci do tego, by chociaż na chwilę się zatrzymały i zapozowały. Dlatego tak ważna jest obecność rodziców na sesji. Będą oni w stanie wołać swoje dzieci i zachęcać je do tego, aby przyjęły pozycje i się ustawiły. Dobrym pomysłem jest zachęcenie dziecka do pozowania poprzez nagrodę po sesji.

Dobieranie ubranek i rekwizytów?

Małe dzieci, zwłaszcza jeżeli chodzi o sesję z większą ilością maluchów (sesje z rodzeństwem) bardzo dobrze wyglądają w bardzo podobnych ubrankach, które różnią się od siebie tylko pewnymi detalami. Dzięki temu, po dzieciach od razu widać, że są rodzeństwem.

Doskonałym pomysłem jest także ubieranie dzieci w ubrania o tym samym kolorze. Niemniej jednak trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, aby to dzieci czuły się komfortowo w kreacjach, w których będą fotografowane. Bez komfortu, fotografie wyjdą po prostu sztucznie i osoba fotografująca nie będzie w stanie uchwycić tej dziecięcej radości, która jest tak ważna.

Jak fotografować dzieci w różnym wieku?

Przede wszystkim, dzieci warto jest fotografować pod wieloma różnymi kątami. Oprócz tego warto mieć świadomość także tego, że dzieci naturalnie nie są wyłącznie grzeczne, ale także lubią się bawić. Warto uwiecznić na zdjęciach także te chwile, dzięki czemu wszystko będzie wyglądać znacznie autentyczniej. Emocje, które widoczne są na twarzy dziecka są jak najbardziej warte tego, aby być sfotografowanymi.

Dzieci

Oprócz tego, dobry fotograf, który zajmuje się fotografią dziecięcą, będzie wykonywał swoją pracę z pozycji dziecka, a nie osoby dorosłej. Na zdjęciach chcemy uchwycić dziecięcy świat, a nie to, w jaki sposób dzieci są widziane przez swoich rodziców czy inne osoby dorosłe. Dzięki doświadczeniu i wyobraźni dziecięcej, fotograf jest w stanie robić im niesamowite portrety. Jest to świetny pomysł nie tylko przy fotografowaniu bawiącego się rodzeństwa, ale także przy zdjęciach jedynaków!

Dlaczego warto jest robić zdjęcia dzieciom?

Dzieci to skarb, warto jest więc dokumentować w pewien sposób ich proces dorastania. Dzięki temu, po latach rodzice i same dzieci będą w stanie wrócić do swoich wspomnień z czasów, kiedy były małe. To naprawdę wspaniała pamiątka.

Ponadto, dzieci są po prostu śliczne i urocze, więc zdjęcia małych domowników są czymś, co z pewnością rozjaśni każdą przestrzeń. Takie zdjęcia nie muszą być chowane po albumach, ale zdecydowanie mogą być wieszane na ścianach, czy trzymane w ramkach na widoku.

Sesje zdjęciowe dla noworodków i starszych dzieci w profesjonalny sposób wykonuje Dorota Pawluk.

Related Posts