Jaki powinien być reportaż ślubny?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że reportaż ślubny powinien być przede wszystkim spójny. To oznacza, że zarówno jego kolorystyka, jak i treść oraz wydźwięk powinny iść ze sobą w parze. Niestety, nie każdy fotograf potrafi temu zadaniu podołać.

A przecież my, przeglądać kolejne fotografie z najważniejszego dnia w naszym życiu, powinniśmy mieć wrażenie, że mimo iż każda z nich to osobny twór, to jednak w ogólnym rozrachunku stanowią one całość.

Fotograf ślubny – cechy profesjonalisty

By uzyskać efekt spójnej sesji, trzeba przede wszystkim znaleźć profesjonalistę, który zrozumie naszą wizję i będzie w stanie wprowadzić ją w życie. Jak go znaleźć?

Przede wszystkim szukać cech, jakimi powinien odznaczać się prawdziwy zawodowiec. I tak – dobry fotograf, to oczywiście kreatywność. Ciekawe pomysły, a także umiejętność ich realizacji to baza na której pracują najlepsi. To dzięki wyobraźni właśnie, fachowiec z branży potrafi uchwycić odpowiednie momenty, w sposób ciekawy i warty zapamiętania. Po drugie – profesjonalizm. I nie chodzi bynajmniej o sam sprzęt. Ten jest rzecz jasna bardzo ważny, ale nie najważniejszy. Chodzi raczej o przejrzystość umowy, którą podpisujemy, jasne warunki współpracy i wyjaśnienie wszystkich frapujących nas kwestii.

Otwartość i umiejętność współpracy, to kolejne niezwykle istotne kwestie. To jak czujemy się w trakcie sesji poślubnej czy zdjęć wykonywanych podczas ceremonii i przyjęcia zależy bowiem od postawy samego fotografa. Nikt z nas nie jest profesjonalnym modelem, dlatego zrozumiałe jest, że nie umiemy pozować, a przed obiektywem czujemy delikatny stres. Rolą prawdziwego artysty jest sprawić, byśmy zostali uchwyceni rozluźnieni i jak najbardziej naturalni.

Analizując cechy dobrego fotografa ślubnego nie sposób też przejść obojętnie obok jego doświadczenia. W końcu zdjęcia ślubne, to pamiątka na całe życie. Wszyscy pragniemy, by wyszły one pięknie. Jednak, by końcowy efekt był taki, jakiego oczekujemy dobrze jest postawić na osobę, która w swoim życiu zrealizowała już niejedno zlecenie.  O tym ile i jakie sesje na swym koncie ma dany artysta najlepiej świadczy jego portfolio. Niektórzy prezentują je w formie albumu w trakcie bezpośredniej rozmowy, inni umieszczają na własnej stronie internetowej.

Przykłady pięknych reportaży ślubnych

Jeśli o portfolio mowa, zaglądając na stronę cenionego, polskiego fotografa Grzegorza Płaczka – moment.com.pl obejrzeć można przykłady ślubnych reportaży, które powinny stanowić przykład odpowiednio wykonanych zdjęć. Znajdziemy na niej między innymi reportaż ślubny z polsko-hinduskiego ślubu, wykonany w okolicach Zakopanego, reportaż ze ślubu cywilnego czy reportaż wykonany we Włoszech.

Autor zdjęć pracuje bowiem nie tylko w kraju, ale i poza jego granicami. Obecnie wiele par stanowi przecież wielokulturowe małżeństwa lub po prostu decyduje się na poślubną sesję w innym państwie. Kierunkami szczególnie popularnymi są dziś zresztą te bardziej wietrzne, gdzie pogoda i aura sprzyjają ciekawym kadrom. Na przykład Islandia.

Podsumowując – planując wielki dzień dołóżmy wszelkich starań, by pamiątka z niego była warta swojej ceny. Szukajmy do skutku profesjonalisty, który będzie potrafił wcielić w życie naszą wizję, nawet jeśli ta wymaga wyjazdu w dalekie strony. Bądźmy czujni – przeglądajmy zarówno opinie na temat potencjalnego fotografa, jak i reportaże, które już zrealizował. Tylko w taki sposób będzie w stanie podjąć słuszną w tym zakresie decyzję.

 

Related Posts