Jak wybrać dobre kursy fotograficzne?

Kiedy uczymy się fotografii na własną rękę, po amatorsku, czasem nie wiemy,  w którym kierunku iść dalej, czego powinniśmy się uczyć. Czasem też brakuje nam krytycznej uwagi pod adresem naszych zdjęć, które mogłyby poprawić coś w naszej technice i wiedzielibyśmy, na co szczególnie musimy zwracać uwagę.

Niekiedy też już od samych początków naszej przygody z fotografią wolimy mieć kogoś, kto by prowadził nas za rękę, w obawie przed nauczeniem się zwykłych nawyków których potem trudno będzie się pozbyć. W obydwóch przypadkach świetnie sprawdzą się różnej maści szkoły fotograficzne, oferujące kursy, warsztaty, szkółki pomagające rozwijać nasze artystyczne pasje.

Przeglądając internet natrafiamy jednak na bardzo wiele ogłoszeń z ofertami kursów fotograficznych. Jak wybrać najlepszą? Jakimi kryteriami powinniśmy się kierować?

Strona internetowa.

Każda szanująca się szkoła fotograficzna posiada swoją stronę internetową zawierająca opis kursów i szkoleń, które oferuje, wraz z cenami i terminami. Gdy widzimy że opisy opracowane są profesjonalnie i nie wzbudzają naszych pytań czy wątpliwości, wtedy możemy założyć, że proces nauczania też będzie przebiegał profesjonalnie.

Wykładowcy.

kursy fotograficzneGdy już zapoznaliśmy się ze stroną i opisem kursów, i gdy wzbudziły one nasze zainteresowanie, warto przyjrzeć się osobom które będę uczyć nas profesji fotografii. Czy to nauczyciele akademiccy? Fotograficy z wieloletnim stażem w swym fachu? Warto wpisać ich nazwiska w wyszukiwarkę i prześledzić pokrótce życiorys oraz obejrzeć wykonane przez nich zdjęciach. Dobrze, żeby byli to aktywni fotografowie wciąż wykonujący fotografie, niż nawet najbardziej uznani fotografowie którzy zakończyli swą działalność artystyczną w latach osiemdziestątych ubiegłego wieku. Dodatkowym plusem będzie różnorodność kadry i jej złożenie z wielu osób – poznasz więcej spojrzeń na ten sam temat, co pozwoli wypracować Ci Twoją własną estetykę i opinię.

Studenci.

Po zapoznaniu się z pracami wykładowców wypadałoby też spojrzeć na dzieła osób, które przez tych wykładowców były szkolone – ich studentów. Jeżeli widzimy, że ich fotografie nie odbiegają od dzieł każdego przęciętnego amatora, nie jest to zbyt dobry znak. Warto trochę pośledzić aktywność studentów na portalach typu digart, deviantArt itp., by zobaczyć czy na stronę internetową szkoły zostały wybrane pojedyncze perełki wśród nudnej masówki, czy faktycznie prace studentów trzymają dobry, równy poziom

Wizyta w szkole.

Gdy powyższe etapy swego rodzaju weryfikacji zakończyły się pomyślnie, warto umówić się na wizytę w szkolę – od razu ocenimy jej lokalizację, zobaczymy jak wyglądają sale. W  razie jakichkolwiek pytań nasze wątpliwości zostaną rozwiane (bądź potwierdzone), a my samy będziemy już mogli wtedy podjąć decyzję, czy to właśnie w tej szkole chcemy się uczyć.

 


Ja polecam stronę doświadczonego i cenionego w kraju i na świecie fotografa: http://szkolaobrazu.pl.

Related Posts